Jak na výstavy?

Tuto sekci bych chtěla věnovat všem lidem-zejména začátečníkům,kteří jsou stejně tak nechápaví jako já a mnohdy prostě neví co a jak v tomhle zamotaném světě výstav a členství v ZO.

Co je to ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců (ZO CHMDH)?

Je to základní organizace (ZO),která se věnuje registracím morčátek,potkanů a myšek.Zde jste informování o všech výstavách a důležitých informacích o malých hlodavcích.

Kde se mohu do této ZO přihlásit?

Přihlásit se můžete na stránkách www.klubmorcat.cz ZDE.Do měsíce by vám měla přijít obálka s průkazem ČSCH (Českého svazu chovatelů).V přihlášce jsou vypsány všechny základní údaje,které vyplníte do přihlášky,je zde zapsáno vaše registrační číslo,díky kterému se můžete zůčastnit se svým morčátkem výstav a různých jiných akcí či si založit vlastní CHS (Chovnou stanici).

Chci si založit CHS-Jak na to?

Nejprve je nutné vymyslet si název,jakým se bude vaše CHS reprezentovat-tento název již nelze změnit.Před zasláním požadavku je také dobré podívat se,zda už neexistuje chovná stanice se stejným názvem,je to sice velmi nepravděpodobné,protože názvy chovatelských stanic jsou opravdu rozmanité,ale stát se to může.Všechny CHS najleznete ZDE.

Vyplnit žádost o název CHS můžete ZDE.Do pár dnů by vám měl přijít potvrzovací e-mail,ve kterém se dozvíta,zda byla vaše CHS schválena.Název CHS vám do vašeho profilu na klubmorcat.cz napíšou admini sami,nelze si to vyplnit.

Většina chovatelů si nechává vystavit certifikát o jedinečnosti své CHS,stojí 100Kč a udělat si ho můžete nechat ZDE.

Teď chci jet se svým morčátko na výstavu-Co musím splňovat?

Nejprve by ste měl/a vědět,zda-li má vaše morčátko nějaké doklady,co je za rasu,jakou má přesně barvu a do jakého standartu se řadí (viz. všechny neznámé pojmy vysvětleny níže).Na klubmorčat.cz si v sekci Výstavy vyberte výstavu na kterou chcete jet a zaregistrujte se pomocí internetové registrace-je přiložena k článku o výstavě.

Co je to standart,jaké standarty máme a do jakého se řadí moje morčátko?

Jednoduše řečeno,standart je skupina,do které se řadí vaše morčátko dle svého plemene,barvy,vzhledu a tělesné stavby.Máme tři standarty s označením A,B a C.

A-Sem se řadí všechna uznávaná plemena krátkosrstých i dlouhosrstých morčat s PP,která mají správnou tělesnou stavbu.

B-Do této skupiny patří morčátko plemene skinny a baldwin s PP.

C-Sem patří morčátka "mazlíci",nemajíc PP,s drobnými chybkami na kráse.

Co je to PP a VP?

PP neboli průkazem původu jsou morčátka vybavena,ještě než odchází ze svých rodných domovů.Na přední straně průkazu původu se nachází všechny základní důležité informace o morčátku na druhé straně rodokmen.PP mají po narození morčátko,jejichž alespoň jeden rodič má registrační číslo.

VP je výpis předků,který můžete svému morčátku vystavit,jsou-li známí jeho rodiče a jeden nebo oba z nich mají registrační číslo.V tomto případě má tento "průkaz" vyplněnou jen přední stranu s důležitými informacemi o morčátku.

Co je to registrační číslo a jak ho morče získá?

Registrační číslo lze získat na výstavě či soukromě u posuzovatele.Jedná o číslo morčátka,které se hodí na výstavy do standardu A nebo B (B v případě,že je morčátko skinny či baldwin..).Na výstavě se posoudí,zda je morčátko vhodné do dalšího chovu a po té se mu udělí již zmíněné registrační číslo.

Kdy můžu vzít morčátko poprvé na výstavu?

Všeobecně platí,že by morčátko mělo vážit víc jak 500gramů,být starší pěti měsíců a mít vyvinuté znaky plemene.Nesmí být nemocné a musí být v dobré kondici.Než pojedete na výstavu,musíte vzít morčátko k veterináři a nechat si vyplnit tzv. Veterinární osvědčení (stahnou se dá na klubmorcat.cz),které nesmí být starší 3dnů.Vaše morčátko ještě nemusí být registrované,registraci lze provést právě na výstavě či na speciálních akcích věnujících se právě registraci morčat.

Sebou musíte mít průkaz původu morčete+jeho kopii a samozřejmě vašeho bezsrstého miláčka.Nezapomeňte také na váš průkaz od ČSCH (Českého svazu chovatelů) s platnou členskou známkou na nynější rok.

V čem mám skinny morče na výstavu přepravit?

Skiníci se narozdíl od chlupatých morčátek nevystavují v klecích,ale ve vlastních průhledných boxek,které můžete zakoupit v Ikee či v Hörnbachu.Do boxu dejte morčákovi podestýlku na kterou je zvyklí,misku s krmením,seno,můžete i malý pelíšek a nezapomeňte na vodu!

 

Průběh výstavy

Ještě před výstavou proběhne tzv. "Veterinární přejímka" (přesný čas naleznete v informacích o dané výstavě na klubmorčat.cz),která má za úkol morčátko zhodnotit a posoudit,zda je v pořádku a jestli se může zůčastnit výstavy.Po veterinární přejímce morče i s jeho boxíkem položíš na stůl-morčátkům jsou přidělena čísla,většinou pomocí nálepky na ouško.Pak se morčátka hodnotí,registrace probíhá buď během výstavy nebo po přidělení cen-nebojte se zeptat.Jestliže vaše morčátko získá na výstavě nějakou cenu,převezměte si ji na konci výstavy.

Podle čeho se morčátka posuzují:

Typ a stavba těla,oči a uši,hlava,kondice a prezentace.Maximální dosažitelný počet bodů je sto.U chlupatých morčátek se posuzuje ještě délka,hustota a barva srsti.Za každou položku může morče získat až 15bohů za kondici a prezentaci nanejvýš 10bodů.

Hodnocení

Vynikající: 98-100bodů

Výborný: 95-97.5bodu

Velmi dobrý: 93-94.5bodu

Dostatečný: 89 a méně bodů

diskvalifikace: 0 bodů

Na kartičku čekatele na šampiona musí mít morčátko nejméně 95 bodů.

Co je to kartička čekatele na šampiona a kdy vlastně morčátko může být šampión ČR?

Kartička čekatele na šampiona se uděluje morčátku,které získalo na výstavě 95bodů a nebo více.Morčátko se může stát šampionem,má-li pět kartiček čekatele na šampiona (dále už pak nazývaných jako "morče čekatel"),nejméně tři z těchto kartiček musí být z výstav z ČR a nejméně od dvou různých posuzovatelů.

Aby morčátko mohlo získat titul Morče šampion musí se řadit do standartu A nebo B.

Kdy moje morče může získat titul Grandšampion?

Morčátko musí mít: titul Morče šampion,pět kartiček čekatele,které musí být nejméně od dvou různých posuzovatelů.Potom už stačí jen zaslat kopii titulu morčete společně s kartičkami.

Kdy moje morče může získat titul Interšampion?

Zapotřebí je nejméně pět kartiček z nichž nejméně tři musí být ze zahraniční výstavy,od nejméně 2 různých posuzovatelů.